Dzielnica Bronowice, od jesieni 2023 roku, wzbogaciła się o cykliczne, bezpłatne, wydarzenie promujące zdrowy ruch – i to w dobrym towarzystwie i przyjaznej atmosferze. Mowa o „parkrun Młynówka Królewska”, który odbywa się w każdą sobotę (bez względu na pogodę) o godzinie 9:00 przy ulicy Filtrowej.

Parkrun Młynówka Królewska jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy zachęcającej do ruchu na świeżym powietrzu. Na świecie jest ponad 2500 lokalizacji, gdzie odbywają się parkruny. W Polsce jest ich 97, w tym jedna w Bronowicach – w naszym parku Młynówka Królewska. W sobotniej aktywności może wziąć udział każdy i nie trzeba być biegaczem, można też truchtać, czy maszerować (także z kijkami). Zwykle na starcie gromadzi się grono około 30 50 pasjonatów aktywności i to w różnym wieku, od nastolatków po seniorów! Aby wziąć udział w parkrunie wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej ww.parkrun.pl. Po zarejestrowaniu uczestnik utrzymuje swój unikalny kod potrzebny do pokazania na mecie. Wydarzenie jest całkowicie bezpłatne i organizowane przez wolontariuszy. Przy okazji zapraszamy chętnych do pomocy, w szczególności młodzież.

Start i meta znajdują się na ul. Zygmunta Starego, w pobliżu ulicy Filtrowej i bramy wjazdowej do Zakładu Uzdatniania Wody „Rudawa”. Bardzo łatwo znaleźć namiary w internetowej mapie Google wpisując „parkrun Młynówka Królewska”. Na miejscu zbiórek znajduje się głaz, który został w kwietniu przyozdobiony tematycznym malarskim arcydziełem z nazwą parkrunu (malunek autorstwa Wiktorii Kamińskiej).


Trasa parkrunu jest oznaczona stałymi elementami z logo wydarzenia, a w dniu imprezy dodatkowo ustawiane są specjalne znaki (strzałki na tabliczkach oraz małe kolorowe znaczniki) – dzięki temu biegacze czy spacerowicze nie zgubią się na trasie.
Przed startem odbywa się krótka odprawa, w trakcie której omawiane są zasady bezpieczeństwa oraz przebieg trasy. Odprawa odbywa się zarówno w języku polskim jak i angielskim – gdyż często w parkrunach biorą udział turyści również z zagranicy.

Start znajduje się tuż nieopodal wspomnianego wcześniej głazu.
Trasa składa się z kilku elementów: dobiegu (około 700 metrów), następnie dwóch pętli oraz powrotu
trasą dobiegu na metę. Dobieg prowadzi wzdłuż ogródków działkowych, po czym rozpoczyna się pętla. Pokonujemy ją uroczą ścieżką pod koronami starych drzew. Ten fragment jest częściowo zacieniony i przez to bardzo przyjemny, dlatego szczególnie go polecamy.

Pełni zachwytu docieramy do drewnianego mostku będącego swoistym symbolem trasy. Kilkadziesiąt metrów za nim zawracamy i utwardzoną drogą kierujemy się do początku pętli. Po drodze możemy podziwiać wzgórza Bielańsko Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Po drugiej pętli wracamy do startu, który jest jednocześnie metą parkrunu Młynówka Królewska.

Będziecie zachwyceni tym, jak jest pięknie i jak to miejsce zmienia się w każdej porze roku. Kolorowa
jest jesień, biała zima, kwitnąca wiosna i pełne zieleni lato
– mówi Sebastian, wolontariusz odpowiedzialny za oznakowanie trasy.

Zobaczycie jak pięknie światło potrafi malować parkrun Młynówka Królewska – dodaje Monika, bardzo aktywna wolontariuszka i to na wielu lokalizacjach.
Całkowita długość trasy biegu to tylko 5 kilometrów jest to więc dystans do pokonania nawet dla
początkującego biegacza czy spacerowicza.

Parkrun stawia na aktywność. Nie jest ważny czas przebycia dystansu każdy uczestnik może biec lub maszerować w swoim tempie, które mu najbardziej odpowiada. Każdorazowo dokonywany jest pomiar czasu i zapisywany w profilu uczestnika dzięki czemu każdy może porównać swoje wyniki z różnego okresu.
Co więcej, nikt z uczestników nie przybywa na metę ostatni. Na końcu stawki zawsze jest wolontariusz „zamykający stawkę”, który dostosowuje swoje tempo do najwolniejszego uczestnika.
Zdarza się, że uczestnicy idą całą trasę wraz z wolontariuszem, dyskutując na różne tematy i miło
spędzając wspólnie czas.

Na mecie na uczestników czeka łyk wody, a w chłodne dni ciepła herbata napoje przygotowywane są przez wolontariuszy.
Czasem zdarzy się również coś słodkiego, bo często wspólnie świętujemy urodziny uczestników, albo
„kamienie milowe”, czyli bycie uczestnikiem lub wolontariuszem w 25., 50., 100., 250., 500. parkrunach.

Parkrun Młynówka Królewska ma wielu stałych uczestników, ale w zasadzie w każdą sobotę pojawiają się osoby, które biorą udział w tej imprezie po raz pierwszy.

Dlaczego ludzie biegają i maszerują w sobotę o 9:00 na pakrunie Młynówka?

Uważam, że to jest bardzo urozmaicona trasa i nie ma fajniejszej w Krakowie – mówi Kacper z Krakowa.

Podobnymi wrażeniami dzielili się goście z innych miast.

Trasa jest bardzo, bardzo, bardzo ciekawa. Jest taka terenowa. Mimo że jest ślisko, to była bardzo wymagająca i to mi się podobało. Polecam bardzo serdecznie – mówi parkrunowicz z Warszawy.

Trasa jest absolutnie przepiękna. Jestem zauroczona niesamowicie wąwozem tutaj – uważa Agnieszka z Zielonej Góry.

Radek z Lublina, który także biegał na Młynówce, podsumował swój udział krótko: – Świetnie się u Was bawiłem.

Wiele razy na Młynówce gościli biegacze z zagranicy. Szczególnie mile wspomina biegającą społeczność Bronowic Stephenz Wielkiej Brytanii –Ta społeczność jest absolutnie fantastyczna. Najlepsza grupa jaką póki co widziałem na pakrunie! –zachwyca się. 

Thomas z Niemiec, który przyjechał z małej miejscowości Fulda, tak opisał trasę Młynówki: – To naprawdę miła trasa. Bardzo ją polubiłem. Możesz biec szybko i cieszyć się naturą – powiedział.

Nad organizacją parkrunu Młynówka Królewska czuwa Mariusz Moniowski, główny koordynator.

Całe to wydarzenie nie byłoby możliwe, gdyby nie wolontariusze, którzy mierzą czas, skanują uczestników, oznaczają trasę, przygotowują i wspierają całość organizacyjnie – mówi. – Zapraszamy do współpracy Wodociągi Miasta Krakowa – bardzo przydałoby się zapewnić wodę dla uczestników, a także miejsce na przechowywanie „parkrunowego” sprzętu – dodaje.

Mariusz Moniowski wskazuje także, że ogromne podziękowania należą się Zarządowi Zieleni Miejskiej i Zarządowi Dróg Miasta Krakowa -za podjęte działania, wsparcie przy realizacji pomysłów, w tym także wyrównanie i przygotowanie trasy.

Zachęcamy wszystkich do aktywności. Do zobaczenia w sobotę o 9:00 na Filtrowej!

Jest sobota, jest parkrun!

www.parkrun.pl/mlynowkakrolewska

www.facebook.com/parkrunmlynowkakrolewska

www.instagram.com/parkrunmlynowka

Autorzy:

Marcin Marczewski, Sebastian Zychowicz oraz zespół parkrun Młynówka Królewska

Udostępnij :