Obchody jubileuszu partnerstwa miast.

sobota, 22.06.2024

w godz. 16.00 – 22.00 – ul. Skałeczna, przed Domem Norymberskim

w godz. 22.00 – 23.00 – ul. Nadwiślańska 2-4, przed Cricoteką

W tym roku Kraków i Norymberga obchodzą 45-lecie partnerstwa. Oficjalne porozumienie, zawarte 1979 roku, zostało przez mieszkańców obu miast wprowadzone w życie i w kolejnych latach przyniosło liczne kontakty i przyjaźnie. Ich ukoronowaniem było utworzenie Domu Krakowskiego w Norymberdze i Domu Norymberskiego w Krakowie, które są gospodarczą i kulturalną wizytówką partnerskich miast. Ich związki, dzięki silnie rozwiniętym kontaktom handlowym, sięgają aż do XIV wieku. W ślad za nimi rozwinęła się także współpraca artystyczna, której największe ożywienie przypada w czasach świetności Krakowa, w XV i XVI wieku, kiedy to miasto przyciągnęło niemieckich artystów m.in. rzeźbiarza Wita Stwosza czy malarza Hansa Dürera. Zapoczątkowane wtedy relacje trwają do dzisiaj i są najbardziej żywym przykładem kontaktów pomiędzy dwoma miastami.

Zapraszamy do wspólnego świętowania jubileuszu partnerstwa Krakowa i Norymbergi i do udziału w przygotowanych przez nas wydarzeniach.

Koncerty zespołów:

John Q Irritated – Norymberga

Jazz, groove i pop z lat 60. doprawione szczyptą voodoo, muzyczna mieszanka, która swoim rytmem porywa publiczność.

Matthias Rosenbauer – drums i perkusja

Tobi Zillner – suzafon i puzon

Dirk Hess – wokal i gitara

The Afronauts – Kraków

Energetyczny mix nigeryjskiego afrobeatu i muzyki marokańskiej zapraszająca do tańca.


Hicham Bajjou (Maroko) – wokal, flet ney, instrumenty klawiszowe

Alex Clov (USA) – saksofon barytonowy

Ethan Smith (RPA) – saksofon altowy

Grzegorz Kosowski (PL) – gitara

Kacper Matuszewski (PL) – perkusja

Mateusz Mazurkiewicz (PL) – bas

Projekty w przestrzeni publicznej:

Łąka, instalacja artystyczna: Thomas May, Grashalminstitut, Artur Wabik, współpraca

„Studium traw” Albrechta Dürera stało się inspiracją dla artystów z Krakowa i Norymbergi. Zrealizowany przez Grashalminstitut Thomasa Maya we współpracy z Arturem Wabikiem mural, który powstał na fasadzie galerii Domu Norymberskiego, to zmultiplikowana, nowoczesna interpretacja akwareli niemieckiego mistrza. Dodatkowo część chodnika została przeznaczona na realizację prawdziwej mini łąki, którą tworzą trawy, zioła i kwiaty z obrazu Dürera. Do współpracy przy projekcie zaproszona została młodzież, która bierze udział w warsztatach plastycznych w pobliskim Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży. Ich uczestnicy wykonali czarno-białe rysunki traw, roślin i kwiatów inspirowane grafiką Dürera, które posłużyły artystom do wykonania muralu.

Fuga, Gisela Hoffmann

Instalacja Fuga przywodzi na myśl formę muzyczną. W budownictwie jest to też nazwa łączenia spajającego dwa elementy, tak, jak to ma miejsce w przypadku kamiennej, narożnej konstrukcji budynku Domu Norymberskiego. Wykonane z tworzywa sztucznego równoległe kolorowe linie o różnej długości przypominają także wersy wiersza, którego ważnym elementem jest rytm. Światło między wersami, fuga i muzyczny interwał to przestrzenie, którym Gisela Hoffman nadaje w swojej instalacji wizualną formę.

Futurystyczny trawnik marzeń, Petra Krischke

Instalacja Petry Krischke nawiązuje do badań, których celem jest wyhodowanie roślin emitujących światło. Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli technologię, która pozwala magazynować energię w nanocząsteczkach, a te z kolei można przenieść do liści lub łodygi i zgromadzoną w ten sposób energię uwolnić do otoczenia w formie światła. Bio-iluminacja mogłoby przełożyć się na oszczędność energii w oświetleniu ulicznym i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Taka futurystyczna wizja miejskiej zieleni nie jest wcale daleka od rzeczywistości. Petra Krische pokazuje nam, póki co za pomocą roślin z tworzywa sztucznego, jak mogłoby to wyglądać.

Wystawa: around / along / beyond / inside,

Galeria Domu Norymberskiego

artystki i artyści: Teresa Bujnowska, Jerzy Kałucki, Gisela Hoffmann, Reinhard Wöllmer, Olga Ząbroń.

kuratorka: Olga Ząbroń

Wystawa around / along / beyond / insidejest pokazem twórczości pięciorga artystów związanych z obszarem sztuki konkretnej, geometrycznej: Teresy Bujnowskiej, Jerzego Kałuckiego, Giseli Hoffmann, Reinharda Wöllmera i Olgi Ząbroń. Na wystawie prezentujemy prace, które wywodząc się z matematycznych reguł w sposób różnorodny odnoszą się do kształtowania przestrzeni. Geometria staje się narzędziem do konstruowania samych dzieł, jak i myślenia o ich wielowymiarowym oddziaływaniu. Pojęcia takie jak: wokół, wzdłuż, poza, wewnątrz opisują świat wizualny składający się okręgów, łuków, brył, odcinków, zbiorów punktów…są to desygnaty struktury dzieł, ich relacji z otaczającą przestrzenią jak i wzajemnego oddziaływania konkretnych obiektów na wystawie.[…] Zestawienie prac artystek i artystów z kręgu sztuki nieprzedstawiającej pokazuje wspólne obszary inspirujących zjawisk i problemów badawczych. Podkreśla także kierunki rozwijania indywidualnych ścieżek twórczych.

Olga Ząbroń, fragment tekstu kuratorskiego

Podczas festynu przekąski i napoje serwuje restauracja Nolio. Znajdzie się tu także stanowisko plecenia wianków w związku z odbywającymi się w tym samym czasie Wiankami w Krakowie

Organizatorzy:

Dom Norymberski w Krakowie

Urząd Miasta Krakowa

Urząd Miasta Norymbergi

Partnerzy:

Konsulat Generalny RFN w Krakowie

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży

Cricoteka

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli

Restauracja Nolio

Projekt finansowany ze środków:

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Udostępnij :