2.03 godzina 17:00
Ballada o złotym oddziale – pieśni powstania styczniowego
„Ballada o złotym oddziale – pieśni powstania styczniowego” to wyjątkowa podróż w czasie – koncert, którego celem jest odkrywanie i popularyzacja unikatowego i zupełnie nieznanego repertuaru pieśni rekruckich związanych z okresem Powstania Styczniowego, zachowanych w tradycji terenów Galicji Wschodniej. Tytuł koresponduje z tematyką pieśni, które jako całość składają się w liryczną, fabularną opowieść o losach powstańców z tych terenów, nawiązując jednocześnie do kończącego się wraz z powstaniem okresu romantyzmu.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”
Wstęp bezpłatny; obowiązuje rezerwacja miejsca w COZ*
14.03 godzina 18:00
„Darcie pierza” – babskie haftowanie – warsztaty dla dorosłych
Darcie pierza to synonim spotkania w babskim gronie. Monotonną pracę, jaką było wyskubywanie puchu, wykonywało się wspólnie, w gronie kobiet w różnym wieku, urozmaicały ją rozmowy, opowieści, plotki i śpiew. Dzięki temu darcie pierza stawało się więc wspaniałą okazją do barwnego, towarzyskiego spotkania. W Rydlówce nie będziemy może dosłownie drzeć pierza, ale chcemy odtworzyć atmosferę tamtych wieczorów. Okazją do spotkania będzie wspólne haftowanie – dedykowane zarówno rozpoczynającym przygodę z igłą jak i doświadczanym hafciarkom
Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI
20 zł/os; bilety można zakupić na stronie: bilety.mhk.pl
16.03. godzina 11:00
Warsztaty tworzenia tradycyjnych palm wielkanocnych – warsztaty rodzinne
Podczas warsztatów dowiemy się na czym polegały obchody niedzieli palmowej, zwanej kwietną, z czego robiono tradycyjne palmy wielkanocne, do czego służyły. Podczas warsztatów własnoręcznie stworzymy takie palmy, jakie kiedyś robiono na wsi podkrakowskiej. Spleciemy gałązki rożnych krzewów, wierzby, leszczyny i trzciny, ozdobimy kolorowymi bibułkami, a powstałe palmy, bagnięcia, czy też miotełki uczestnicy zabiorą do domów żeby niosły szczęście i ochronę na cały rok.
Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI
20 zł/os; rezerwacja przez COZ
16.03. godzina 15:00
Wyspiański na krakowskiej scenie – spotkanie z Agatą Dudą-Gracz
Jak Kraków zna i rozumie Wyspiańskiego? Czy jego życie, myśli słowa inspirują, czy wciąż pozostają aktualne? Zapraszamy do Rydlówki na wyjątkową rozmowę prof. UJ dr hab. Doroty Jarząbek-Wasyl z Agatą Dudą-Gracz reżyserką spektaklu ,,Proszę Państwa Wyspiański Umiera” granego na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. W tym spektaklu podobnie jak w naszym muzeum teraźniejszość miesza się z historią, a to co wyobrażone staje się realnym. Czy uda się oddzielić prawdę od fikcji? W rocznicę prapremiery „Wesela” będziemy rozmawiać też szerzej o teatrze, marzeniach, sztuce, miłości, życiu i pamięci. Będzie to także okazja, by usłyszeć relację o tym, jak wygadała praca nad spektaklem poświęconym Wyspiańskiemu dosłownie z zza kulis teatru, bo bezpośrednio od autorki, reżyserki i scenografki w jednej osobie.
Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI
Wstęp bezpłatny; obowiązuje rezerwacja miejsca w COZ*
21.03. godzina 18:00
Czas postu i radość Wielkanocy – opowieść o zwyczajach (cykl Herbatka u Rydlów)
Święta Wielkanocy to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Krakowskiem zachowało się wiele zwyczajów, tradycji i obrzędów dotyczących tego niezwykłego czasu. Na wykładzie przyjrzyjmy się dawnym tradycjom i współczesnym sposobom przygotowań i obchodu Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Wydarzenie realizowane jest dzięki wsparciu Rady Dzielnicy VI
Wstęp bezpłatny; obowiązuje rezerwacja miejsca w COZ*
Udostępnij :